Duminică va fi mare petrecere în comuna Troianul la Sărbătoarea bujorului românesc, floarea din pădure care îi adună în fiecare an și pe care oamenii locului o prețuiesc. La organizarea ediției din acest an, Primaria Troianul a avut ca parteneri Consiliul județean Teleorman, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Departamentul de Cultură al G.A.L. Câmpia Burnazului.
Petrecerea începe la ora 13, în locul deja consacrat acestui eveniment, izlazul satului Vatra de lângă pădurea unde înflorește bujorul românesc, specie protejată prin lege și în numele căruia, la Troianul, se desfășoară acest festival.
Despre eveniment și artiștii care vor urca pe scena, duminică, a vorbit și primarul Ionel Neagu, într-o scurtă declarație:”Este o ocazie minunată de a ne reuni în jurul valorilor locale, al cântecului, dansului și bucuriei de a fi împreună. Vom avea onoarea să îi avem pe scenă pe Nicu Paleru, Emilia Ghinescu, Ansamblul „Burnasul” dirijat de maestrul Adrian Grigoraș, dar și artiști dragi din județul nostru: Bujoreii de la Troianul, Ansamblul Peretu și Mugurașii din Tătărăștii de Jos.”
Printre invitați se află și Maria Dudău, Marinel Predoi, Elena Falcă, Călușarii Câmpia Burnazului, Voiniceii de la Zaharia Stancu, Fluierașii de la Merisani, Sunset Band și alți artiști din Teleorman, copii și tineri care duc mai departe tradițiile locale, cântecul și dansul popular românesc.